
Apple iPhone SE 3 (2022)
It is powered by the Apple A15 Bionic with a 60 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- Good night shots Slim design Waterproof resistant
- IPS Display 60 Hz Display Low battery capacity USB Type-C
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Apple |
| Announced | |
| Aka | Apple iPhone SE 3 |
| Serie | Apple iPhone SE |
| Sub Serie | Apple iPhone SE 3 |
| Announce Date | 2022, March |
| Release Year | 2022 |
| Release Date | 2022, March |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 4.7 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 750x1334 (HD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | HD+ |
| Pixel Density (PPI) | 326 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Area | 60.88 cm² |
| Screen Features | Scratch Resistant Glass, Oleophobic Coating, Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Zoom, Retina Display, True Tone Display, 625 cd/m² (nit) Brightness, 1400:1 Contrast Ratio |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 65.36 % |
| Notification Light | No |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 138.4 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 67.3 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 7.3 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 144 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass | |
| Material (Frame) | Metal | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX7 | |
| Dust Resistant | Yes | |
| Dust Resistantce Level | IP6X | |
| Sensors | Barometer, Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | On The Home Screen | |
| Earphone Jack | Lightning | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | Lightning | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | Earphone Jack, Video Output Support (External Adapter) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, BDS, Galileo, GLONASS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features | VoLTE (Voice over LTE) Support |
Others
| SIM Card Type | eSIM, Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, Wi-Fi Hotspot, VoWiFi (Voice over Wi-Fi), 2X MIMO |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | AirDrop, AirPlay, AirPrint, Apple Pay, Screen Mirroring, FaceTime, Noise Cancelling Second Microphone, iBeacon, iCloud, iCloud Drive, Siri, Spotlight Search |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 0.99 W/kg |
| Head SAR | 0.98 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Apple A15 Bionic |
| CPU | 2x 3.2 GHz |
| CPU Frequency | 3.2 GHz |
| Cores | 6 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | 4x 2.0 GHz |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 5 nm |
| GPU | 4x Apple GPU |
| GPU Frequency | |
| Other Chipset Variants | |
| OS Version | iOS 15 |
| User Interface (UI) | |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 64/128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 763.300 Points • Antutu V9 • Antutu V10 |
| GeekBench 5 Score | 1.730 Points Single Score4.615 Points Multi Score |
Battery
| Battery Capacity | 2018 mAh |
| Battery Technology | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Features | |
| Charging Type | Lightning |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 20 W |
| Fast Charge Technology | Quick Charge (20W) |
| Wireless Charge | Yes |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | 15 Hours |
| Audio Playing | 50 Hours |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Focus Pixels, Portrait Mode, Sapphire Crystal Lens Cover, HDR, Live Photos, Panorama, Auto Focus, Hybrid IR, Voice Control, Face Detection, BSI, Burst Mode, Timer, 6-element Lens |
| Aperture Size | F1.8 |
| Sensor Size |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, 4 LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | HDR, Stereo Audio Recording, Continuous Autofocus, Timelapse Video Recording, Video Zoom, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 720p @ 30fps, 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 24fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 1080p @ 120fps, 1080p @ 240fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | 100 Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 7 MP |
| Aperture Size | F2.2 |
| Sensor Size | |
| Features | Portrait Mode, HDR, Screen Flash, Self-timer, Back-illuminated Sensor (BSI), Live Photos, Exposure Control, Burst Mode, Face Detection |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Apple iPhone SE 3 (2022) FAQ
How long does the battery of the Apple iPhone SE 3 (2022) last?
The Apple iPhone SE 3 (2022) battery has a capacity of 2018 mAh.
Does Apple iPhone SE 3 (2022) have NFC?
Yes, Apple iPhone SE 3 (2022) have NFC
What is Apple iPhone SE 3 (2022) refresh rate?
Apple iPhone SE 3 (2022) has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Apple iPhone SE 3 (2022)?
The Apple iPhone SE 3 (2022) Android version is iOS 15.
What is the display resolution of Apple iPhone SE 3 (2022)?
The Apple iPhone SE 3 (2022) display resolution is 750x1334 (HD+) Pixel.
Does Apple iPhone SE 3 (2022) have wireless charging?
Yes, Apple iPhone SE 3 (2022) has wireless charging.
Is the Apple iPhone SE 3 (2022) water and dust resistant?
Yes, Apple iPhone SE 3 (2022) is water and dust resistant.
Does the Apple iPhone SE 3 (2022) come with a 3.5mm headphone jack?
No, Apple iPhone SE 3 (2022) doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the Apple iPhone SE 3 (2022) camera megapixels?
The Apple iPhone SE 3 (2022) has 12 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.