
Google Pixel 4 XL
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 855 (SM8150) with a 90 Hz OLED display.

Key Specs
- USB Type-C High Refresh Rate Good night shots Waterproof resistant
- End of update life No 5G Low battery capacity No microSD support
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Google Pixel 4 |
| Sub Serie | Google Pixel 4 |
| Announce Date | 2019, October |
| Release Year | 2019 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.3 Inch |
| Display Technology | OLED |
| Screen Resolution | 1440x3040 (QHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | QHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 537 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Screen Area | 99.07 cm² |
| Screen Features | HDR, Scratch Resistant Glass, Flexible OLED, Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, Always-on Display, 100000:1 Contrast Ratio (Dynamic) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 82.24 % |
| Notification Light | No |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 160.4 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.1 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.2 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 193 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass | |
| Material (Frame) | Metal | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX8 | |
| Dust Resistant | Yes | |
| Dust Resistantce Level | IP6X | |
| Sensors | Barometer, Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer, Time of Flight (ToF), Sensor Hub, Edge | |
| Fingerprint Sensor | No | |
| Fingerprint Sensor | ||
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 3.1 | |
| USB Features | USB-PD (Power Delivery) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, A-GPS, Galileo, Galileo (E1 + E5a dual band), GLONASS, GPS (L1 + L5 dual band) |
| 4G Download Speed | 1200 Mbps |
| 4G Upload Speed | 150 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.18) |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Single SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, 2X MIMO |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | ARCore, Augmented Reality-AR, Corning Gorilla Glass 5 Cover, Knock-ON, Gesture, Google Assistant, Google Cast, Noise Cancelling Third Microphone, VR Compatible, Face Recognition, Infrared Face Recognition, 3-Year Update Guarantee |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 1.39 W/kg |
| Head SAR | 1.41 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 (SM8150) |
| CPU | Single-core 2.84 GHz Kryo 485 |
| CPU Frequency | 2.84 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Triple-core 2.42 GHz Kryo 485 |
| Second Coprocessor | Quad-core 1.8 GHz Kryo 485 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 7 nm |
| GPU | Adreno 640 |
| GPU Frequency | 585 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 10 (Q) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | Pure Android |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4x |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 64/128GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 3700 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 18 W |
| Fast Charge Technology | USB-PD 2.0 (Power Delivery), Quick Charge (18W) |
| Wireless Charge | Yes |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12.2 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Motion Photo, Phase Detect Auto-Focus - PDAF (Dual Pixel), HDR, HDR+, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Photo Sphere, Timer, 1.4µm Pixel, 77 degree Wide Angle |
| Aperture Size | F1.7 |
| Sensor Size |
Second Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture | F2.4 |
| Features | Telephoto, Optical Image Stabilization (OIS), Optical Zoom (2x), Auto Focus, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Electronic Image Stabilization, Spectral + Flicker Sensor, 1.0µm Pixel, 52mm |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 240fps, 1080p @ 120fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | 112 Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture Size | F2.0 |
| Sensor Size | |
| Features | Auto Focus, Portrait Mode, Panorama Selfie, 1.22μm Pixel, 90 degree Angle |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Google Pixel 4 XL FAQ
How long does the battery of the Google Pixel 4 XL last?
The Google Pixel 4 XL battery has a capacity of 3700 mAh.
Does Google Pixel 4 XL have NFC?
Yes, Google Pixel 4 XL have NFC
What is Google Pixel 4 XL refresh rate?
Google Pixel 4 XL has 90 Hz refresh rate.
What is the Android version of Google Pixel 4 XL?
The Google Pixel 4 XL Android version is Android 10 (Q).
What is the display resolution of Google Pixel 4 XL?
The Google Pixel 4 XL display resolution is 1440x3040 (QHD+) Pixel.
Does Google Pixel 4 XL have wireless charging?
Yes, Google Pixel 4 XL has wireless charging.
Is the Google Pixel 4 XL water and dust resistant?
Yes, Google Pixel 4 XL is water and dust resistant.
Does the Google Pixel 4 XL come with a 3.5mm headphone jack?
No, Google Pixel 4 XL doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the Google Pixel 4 XL camera megapixels?
The Google Pixel 4 XL has 12.2 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.