
Huawei Mate 40 Pro+
It is powered by the Huawei Kirin 9000 with a 90 Hz OLED display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate
- End of update life No 5G Heavy weight
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Huawei |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Huawei Mate |
| Sub Serie | Huawei Mate 40 |
| Announce Date | 2020, October |
| Release Year | 2020 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.76 Inch |
| Display Technology | OLED |
| Screen Resolution | 1344x2772 (QHD) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | QHD |
| Pixel Density (PPI) | 456 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| Screen Area | 114.54 cm² |
| Screen Features | HDR, Scratch Resistant Glass, HDR10, Multi-Touch, GloveTouch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, Always-on Display, 3D Curved Edge, In-Display Camera, 240 Hz Screen Touch Response |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 93.13 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 162.9 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.5 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.8 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 230 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass | |
| Material (Frame) | Metal | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX8 | |
| Dust Resistant | Yes | |
| Dust Resistantce Level | IP6X | |
| Sensors | Barometer, Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 3.1 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, A-GPS, BDS, BeiDou (B1I + B1B + B1C + B2a Quad-band), Galileo, Galileo (E1 + E5a + E2b Tri-band), GLONASS, GPS (L1 + L5 dual band), NavIC, QZSS, QZSS (L1 + L5 dual band) |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features | VoLTE (Voice over LTE) Support |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, MiraCast, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot, HE160, MU-MIMO, VoWiFi (Voice over Wi-Fi), 2X MIMO, 1024QAM |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5.2 |
| IR Blaster | Yes |
| VoLTE | |
| FM Radio | |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Air Gesture, Screen Mirroring, Reverse Wireless Charging, Dark Mode, Audio Zoom, Face Recognition, 3D Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Huawei Kirin 9000 |
| CPU | 1x 3.13 GHz ARM Cortex-A77 |
| CPU Frequency | 3.13 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | 3x 2.54 GHz ARM Cortex-A77 |
| Second Coprocessor | 4x 2.05 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 5 nm |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| GPU Frequency | |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 10 (Q) |
| Play Store | This mobile phone does not come with Google Mobile Services (GMS) |
| User Interface (UI) | Emotion UI |
| UI Version | EMUI 11 |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 256 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 256 (NM Card) GB |
| Other Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 66 W |
| Fast Charge Technology | Fast Charge (66W) |
| Wireless Charge | Yes |
| Wireless Charge Features | Wireless Fast Charge (50W), Wireless Quick Charge |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | All Pixel Omni-Directional PDAF, Multi-Spectrum Colour Temperature Sensor, Phase Detect Auto-Focus - PDAF (Octa Pixel), Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Leica Optic, Depth of Field (DOF), HDR, AI Scene Detection, Focus Tracking, Shutter Speed Control, Laser Auto Focus-LDAF, HDR+, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Voice Control, Smile Detection, Burst Mode, SUMMILUX-H Lens, Timer |
| Aperture Size | F1.9 |
| Sensor Size | 1/1.28 inches |
Second Camera
| Resolution | 20 MP |
| Aperture | F2.4 |
| Features | Ultra Wide Angle, Auto Focus, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), 14mm |
Third Camera
| Resolution | 12 MP |
| Aperture | 2.4 |
| Features | Telephoto, Optical Image Stabilization (OIS), Auto Focus, Optical Zoom (3x) |
Forth Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | |
| Features | Optical Image Stabilization (OIS), Optical Zoom (10x), Auto Focus, Telephoto, 100x Dijital Zoom, 240mm |
Fifth Camera
| Resolution | |
| Aperture | |
| Features | TOF (Time of Flight) 3D |
| Focal Length | 23 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), HDR, HDR (4K), Focus Tracking, Portrait Mode (Bokeh), Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 3840fps (AI) |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | 139 Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 13 MP |
| Aperture Size | F2.4 |
| Sensor Size | 1/2.8 Inch |
| Features | Auto Focus, Portrait Mode, Screen Flash, Voice Command, Slow Motion Video Recording, Gesture Shot, Time-Lapse, Panorama Selfie, Face Detection, 1.22μm Pixel, 100 degree Angle (Panorama Selfie), 1080p @ 240fps Recording |
| Video Resolution | 2160p |
| Video FPS | 30 fps |
Huawei Mate 40 Pro+ FAQ
How long does the battery of the Huawei Mate 40 Pro+ last?
The Huawei Mate 40 Pro+ battery has a capacity of 4400 mAh.
Does Huawei Mate 40 Pro+ have NFC?
Yes, Huawei Mate 40 Pro+ have NFC
What is Huawei Mate 40 Pro+ refresh rate?
Huawei Mate 40 Pro+ has 90 Hz refresh rate.
What is the Android version of Huawei Mate 40 Pro+?
The Huawei Mate 40 Pro+ Android version is Android 10 (Q).
What is the display resolution of Huawei Mate 40 Pro+?
The Huawei Mate 40 Pro+ display resolution is 1344x2772 (QHD) Pixel.
Does Huawei Mate 40 Pro+ have wireless charging?
Yes, Huawei Mate 40 Pro+ has wireless charging.
Is the Huawei Mate 40 Pro+ water and dust resistant?
Yes, Huawei Mate 40 Pro+ is water and dust resistant.
Does the Huawei Mate 40 Pro+ come with a 3.5mm headphone jack?
No, Huawei Mate 40 Pro+ doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the Huawei Mate 40 Pro+ camera megapixels?
The Huawei Mate 40 Pro+ has 50 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.