
Lenovo Z5 Pro
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 710 (SDM710) with a 60 Hz Super AMOLED display.

Key Specs
- USB Type-C Good night shots
- 60 Hz Display End of update life No 5G Low battery capacity
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Lenovo |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2018, November |
| Release Year | 2018 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.39 Inch |
| Display Technology | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080x2340 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 403 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Screen Area | 100.23 cm² |
| Screen Features | Full-screen Display without a Notch, Multi-Touch, Full Screen Display |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 88.47 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 155.12 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 73.04 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 9.3 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 210 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | ||
| Material (Frame) | ||
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Hall, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, Wi-Fi Hotspot, 2X MIMO |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| IR Blaster | |
| VoLTE | |
| FM Radio | |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Dolby Atmos, Face Recognition, Infrared Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 710 (SDM710) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Kryo 360 |
| CPU Frequency | 2.2 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Quad-core 2.2 GHz Kryo 360 (Silver) |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 10 nm |
| GPU | Adreno 616 |
| GPU Frequency | |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 8.1 (Oreo) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | ZUI |
| UI Version | ZUI 10 |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 64/128GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 3350 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | No |
| Fast Charge Power | |
| Fast Charge Technology | |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 16 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Phase Detect Auto-Focus (PDAF), HDR, AI Scene Detection, Panorama, Auto Focus, Sony Exmor Sensor (IMX576) |
| Aperture Size | F1.8 |
| Sensor Size | 1/2.6 inches |
Second Camera
| Resolution | 24 MP |
| Aperture | |
| Features | Sony Exmor Sensor (IMX519) |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | |
| Video Recording Options | |
| Slow Motion FPS Options | 1080p @ 120fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.2 |
| Sensor Size | |
| Features | Portrait Mode, Slide-Up, Face Detection |
Second Front Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture Size | |
| Features | Infrared (IR) Kamera |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Lenovo Z5 Pro FAQ
How long does the battery of the Lenovo Z5 Pro last?
The Lenovo Z5 Pro battery has a capacity of 3350 mAh.
Does Lenovo Z5 Pro have NFC?
Yes, Lenovo Z5 Pro have NFC
What is Lenovo Z5 Pro refresh rate?
Lenovo Z5 Pro has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Lenovo Z5 Pro?
The Lenovo Z5 Pro Android version is Android 8.1 (Oreo).
What is the display resolution of Lenovo Z5 Pro?
The Lenovo Z5 Pro display resolution is 1080x2340 (FHD+) Pixel.
Does Lenovo Z5 Pro have wireless charging?
No, Lenovo Z5 Pro doesn't have wireless charging.
Is the Lenovo Z5 Pro water and dust resistant?
No, Lenovo Z5 Pro doesn't have water and dust resistant.
Does the Lenovo Z5 Pro come with a 3.5mm headphone jack?
No, Lenovo Z5 Pro doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the Lenovo Z5 Pro camera megapixels?
The Lenovo Z5 Pro has 16 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.