
OnePlus 7 Pro 5G
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 855 (SM8150) with a 90 Hz AMOLED display.

Key Specs
- USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate Good night shots
- End of update life Low battery capacity Heavy weight No microSD support
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Oneplus |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | OnePlus 7 |
| Sub Serie | OnePlus 7 |
| Announce Date | 2019, May |
| Release Year | 2019 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.67 Inch |
| Display Technology | AMOLED |
| Screen Resolution | 1440x3120 (QHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | QHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 516 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Screen Area | 109.21 cm² |
| Screen Features | HDR, HDR10+, Scratch Resistant Glass, HDR10, Full-screen Display without a Notch, Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, Fluid AMOLED, 800 cd/m² (nit) Brightness |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 88.49 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 162.6 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.9 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.8 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 206 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass | |
| Material (Frame) | Metal | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | ||
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | ||
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer, SensorCore | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 3.1 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, A-GPS, BDS, Galileo, Galileo (E1 + E5a dual band), GLONASS, GPS (L1 + L5 dual band), SBAS |
| 4G Download Speed | 1200 Mbps |
| 4G Upload Speed | 150 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.18) |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| IR Blaster | |
| VoLTE | |
| FM Radio | |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Corning Gorilla Glass 5 Cover, Built-in Liquid Cooling System, Dolby Atmos, Alert Slider, Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 1.359 W/kg |
| Head SAR | 1.138 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 (SM8150) |
| CPU | Single-core 2.84 GHz Kryo 485 |
| CPU Frequency | 2.84 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Triple-core 2.42 GHz Kryo 485 |
| Second Coprocessor | Quad-core 1.8 GHz Kryo 485 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 7 nm |
| GPU | Adreno 640 |
| GPU Frequency | 585 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 9.0 (Pie) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | Oxygen OS |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4x |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 6/8/12GB RAM Options |
| Storage | 128 GB |
| Storage Technology | UFS 3.0 |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 364.000 Points • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 30 W |
| Fast Charge Technology | Quick Charge (30W), Warp Charge 30 |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, Sony Exmor Sensor (IMX586), Phase Detect Auto-Focus (PDAF), HDR, AI Scene Detection, Laser Auto Focus-LDAF, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Contrast Detection Auto-Focus (CDAF), Timer, 0.8μm (1.6μm) Pixel, 7 Element (7P) Lens |
| Aperture Size | F1.6 |
| Sensor Size | 1/2 inches |
Second Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Ultra Wide Angle, Ultra Wide Angled (117°), 17mm |
Third Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F2.4 |
| Features | Telephoto, Optical Image Stabilization (OIS), Optical Zoom (3x), 1.0μm Pixel |
| Focal Length | 26 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 480fps, 1080p @ 240fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | 111 Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.0 |
| Sensor Size | |
| Features | Pop-Up Window, Portrait Mode, HDR, Screen Flash, Time-Lapse, Electronic Image Stabilization (EIS), Sony Exmor Sensor (IMX471), 1.0µm Pixel |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
OnePlus 7 Pro 5G FAQ
How long does the battery of the OnePlus 7 Pro 5G last?
The OnePlus 7 Pro 5G battery has a capacity of 4000 mAh.
Does OnePlus 7 Pro 5G have NFC?
Yes, OnePlus 7 Pro 5G have NFC
What is OnePlus 7 Pro 5G refresh rate?
OnePlus 7 Pro 5G has 90 Hz refresh rate.
What is the Android version of OnePlus 7 Pro 5G?
The OnePlus 7 Pro 5G Android version is Android 9.0 (Pie).
What is the display resolution of OnePlus 7 Pro 5G?
The OnePlus 7 Pro 5G display resolution is 1440x3120 (QHD+) Pixel.
Does OnePlus 7 Pro 5G have wireless charging?
No, OnePlus 7 Pro 5G doesn't have wireless charging.
Is the OnePlus 7 Pro 5G water and dust resistant?
No, OnePlus 7 Pro 5G doesn't have water and dust resistant.
Does the OnePlus 7 Pro 5G come with a 3.5mm headphone jack?
No, OnePlus 7 Pro 5G doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the OnePlus 7 Pro 5G camera megapixels?
The OnePlus 7 Pro 5G has 48 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.