
OnePlus 8 Pro
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 865 (SM8250) with a 120 Hz AMOLED display.

Key Specs
- USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate Good night shots
- End of update life No microSD support
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Oneplus |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | OnePlus 8 |
| Sub Serie | OnePlus 8 |
| Announce Date | 2020, April |
| Release Year | 2020 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.78 Inch |
| Display Technology | AMOLED |
| Screen Resolution | 1440x3168 (QHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | QHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 513 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Screen Area | 111.6 cm² |
| Screen Features | HDR, HDR10+, Scratch Resistant Glass, HDR10, Motion Estimation/Compensation (MEMC), Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, In-Display Camera, Fluid AMOLED, JNCD 0.4, 10bit Colour Depth, 1300 cd/m² (nit) Brightness (Max.) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 1.07 Billion |
| Screen Body Ratio | 90.87 % |
| Notification Light | No |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 165.3 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 74.3 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.5 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 199 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass | |
| Material (Frame) | Metal | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX8 | |
| Dust Resistant | Yes | |
| Dust Resistantce Level | IP6X | |
| Sensors | RGB Light, Gyroscope, Compass, Proximity, Accelerometer, SensorCore | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 3.1 | |
| USB Features | USB On-the-go (OTG) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, A-GPS, BDS, Galileo, Galileo (E1 + E5a dual band), GLONASS, GPS (L1 + L5 dual band), SBAS |
| 4G Download Speed | 1200 Mbps |
| 4G Upload Speed | 150 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.18) |
| 4G Features | VoLTE (Voice over LTE) Support |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, Wi-Fi Hotspot, 2X MIMO |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5.1 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Corning Gorilla Glass 5 Cover, Dolby Atmos, Screen Mirroring, Noise Cancelling Third Microphone, Alert Slider, Reverse Wireless Charging, Dark Mode, Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 1.26 W/kg |
| Head SAR | 0.95 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 (SM8250) |
| CPU | 1x 2.84 GHz ARM Cortex-A77 (Kryo 585) |
| CPU Frequency | 2.84 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | 3x 2.4 GHz ARM Cortex-A77 (Kryo 585) |
| Second Coprocessor | Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 7 nm |
| GPU | Adreno 650 |
| GPU Frequency | 587 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 10 (Q) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | Oxygen OS |
| UI Version | OxygenOS 10.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 8/12GB RAM Options |
| Storage | 256 GB |
| Storage Technology | UFS 3.0 |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 590.600 Points • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 4510 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | 50 percent in 23 minutes |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 30 W |
| Fast Charge Technology | Warp Charge 30T |
| Wireless Charge | Yes |
| Wireless Charge Features | Wireless Fast Charge (30W), Wireless Quick Charge |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | All Pixel Omni-Directional PDAF, Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), HDR, AI Scene Detection, Shutter Speed Control, Laser Auto Focus-LDAF, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Contrast Detection Auto-Focus (CDAF), Macro Shot (3 cm), Sony Exmor Sensor (IMX689), Timer, 1.12μm Pixel, 2.24 µm (4 in 1)/12M, 7 Element (7P) Lens |
| Aperture Size | F1.78 |
| Sensor Size | 1/1.4 inches |
Second Camera
| Resolution | 48 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Ultra Wide Angle, Macro Shot, Ultra Wide Angle (120°), Sony Exmor Sensor (IMX586), 1/2, 16mm |
Third Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F2.44 |
| Features | Telephoto, Optical Image Stabilization (OIS), Optical Zoom (3x), 1.0μm Pixel, 74mm |
Forth Camera
| Resolution | 5 MP |
| Aperture | |
| Features | Color Filter Lens |
| Focal Length | 26 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), HDR, Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 480fps, 1080p @ 240fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | 113 119 Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.45 |
| Sensor Size | |
| Features | Portrait Mode, HDR, Screen Flash, Time-Lapse, Self-timer, Electronic Image Stabilization (EIS), Sony Exmor Sensor (IMX471), Face Detection, 1.0µm Pixel |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
OnePlus 8 Pro FAQ
How long does the battery of the OnePlus 8 Pro last?
The OnePlus 8 Pro battery has a capacity of 4510 mAh.
Does OnePlus 8 Pro have NFC?
Yes, OnePlus 8 Pro have NFC
What is OnePlus 8 Pro refresh rate?
OnePlus 8 Pro has 120 Hz refresh rate.
What is the Android version of OnePlus 8 Pro?
The OnePlus 8 Pro Android version is Android 10 (Q).
What is the display resolution of OnePlus 8 Pro?
The OnePlus 8 Pro display resolution is 1440x3168 (QHD+) Pixel.
Does OnePlus 8 Pro have wireless charging?
Yes, OnePlus 8 Pro has wireless charging.
Is the OnePlus 8 Pro water and dust resistant?
Yes, OnePlus 8 Pro is water and dust resistant.
Does the OnePlus 8 Pro come with a 3.5mm headphone jack?
No, OnePlus 8 Pro doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the OnePlus 8 Pro camera megapixels?
The OnePlus 8 Pro has 48 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.