
realme 7 (Asia)
It is powered by the MediaTek Helio G95 with a 90 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate
- IPS Display End of update life No 5G
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Realme |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | realme 7 |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2020, September |
| Release Year | 2020 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.5 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080x2400 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 405 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Area | 101.76 cm² |
| Screen Features | Scratch Resistant Glass, Multi-Touch, In-Display Camera, 120 Hz Touch sampling rate |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 83.16 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 162.3 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.4 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 9.4 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 196.5 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | ||
| Material (Frame) | ||
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | On the Side | |
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | No | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, BDS, GLONASS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | 3 Slot (SIM1+SIM2+MicroSD) |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G95 |
| CPU | Dual-core 2.05 GHz ARM Cortex-A76 |
| CPU Frequency | 2.05 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Hexa-core 2.0 GHz ARM Cortex-A55 |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 12 nm |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| GPU Frequency | 900 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 10 (Q) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | realme UI |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4x |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 6/8GB RAM Options |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | UFS 2.1 |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 256 GB |
| Other Storage Options | 64/128GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 292.800 Points • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 30 W |
| Fast Charge Technology | Quick Charge (30W), Super Dart Charge |
| Wireless Charge | |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | |
| Video Playing | 15 Hours |
| Audio Playing | 81 Hours |
| Charging Time | 65 Minutes |
| Talk Time (4G) | 48 Hours |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | 9 Hours |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 64 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, AI Scene Detection, Auto Focus, Macro Shot (4 cm), Sony Exmor RS Sensor (IMX682), 0.8μm (1.6μm) Pixel |
| Aperture Size | F1.8 |
| Sensor Size | 1/1.73 inches |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F2.3 |
| Features | Ultra Wide Angle, Ultra Wide Angle (119°), 16mm |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
| Aperture | F2.4 |
| Features | Macro Shot |
Forth Camera
| Resolution | 2 MP |
| Aperture | |
| Features | Deep of Field (Bokeh), Monochrome Sensor |
| Focal Length | 26 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Portrait Mode (Bokeh), Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 720p @ 30fps, 720p @ 60fps, 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 240fps, 1080p @ 120fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.1 |
| Sensor Size | |
| Features | Portrait Mode, Slow Motion Video Recording, Time-Lapse, Panorama Selfie, Sony Exmor Sensor (IMX471), 720p @ 120fps Recording |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
realme 7 (Asia) FAQ
How long does the battery of the realme 7 (Asia) last?
The realme 7 (Asia) battery has a capacity of 5000 mAh.
Does realme 7 (Asia) have NFC?
No, realme 7 (Asia) doesn't have NFC
What is realme 7 (Asia) refresh rate?
realme 7 (Asia) has 90 Hz refresh rate.
What is the Android version of realme 7 (Asia)?
The realme 7 (Asia) Android version is Android 10 (Q).
What is the display resolution of realme 7 (Asia)?
The realme 7 (Asia) display resolution is 1080x2400 (FHD+) Pixel.
Does realme 7 (Asia) have wireless charging?
No, realme 7 (Asia) doesn't have wireless charging.
Is the realme 7 (Asia) water and dust resistant?
No, realme 7 (Asia) doesn't have water and dust resistant.
Does the realme 7 (Asia) come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, realme 7 (Asia) have 3.5mm headphone jack.
What is the realme 7 (Asia) camera megapixels?
The realme 7 (Asia) has 64 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.