
Tecno Pova Neo 2
It is powered by the MediaTek Helio G85 with a 90 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C High Refresh Rate Headphone jack
- IPS Display HD+ Screen No 5G
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Tecno |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Tecno Pova |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2022, October |
| Release Year | 2022 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.82 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720x1640 (HD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | HD+ |
| Pixel Density (PPI) | 263 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| Screen Area | 110.05 cm² |
| Screen Features | Multi-Touch, Full Screen Display, In-Display Camera |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 82.8 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 170.86 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 77.79 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 9.63 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | ||
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass (Plastic) | |
| Material (Frame) | Plastic (Metallic Looking) | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | On the Side | |
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | ||
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | USB On-the-go (OTG) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | 3 Slot (SIM1+SIM2+MicroSD) |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 0 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | RAM Upgrade (5GB) |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| CPU | Dual-core 2.0 GHz ARM Cortex-A75 |
| CPU Frequency | 2.0 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Hexa-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| GPU Frequency | 1000 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 12 |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | HiOS |
| UI Version | HiOS 12 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 4/6GB RAM Options |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 64/128GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 209.100 Points • Antutu V9 • Antutu V10 |
| GeekBench 5 Score | 365 Points Single Score1.405 Points Multi Score |
Battery
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 18 W |
| Fast Charge Technology | Quick Charge (18W) |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 16 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, HDR, Auto Focus |
| Aperture Size | |
| Sensor Size |
Second Camera
| Resolution | |
| Aperture | |
| Features | AI Lens |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual-LED |
| Video Resolution | |
| Video FPS | |
| Video Features | |
| Video Recording Options | |
| Slow Motion FPS Options |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture Size | |
| Sensor Size | |
| Features | Front LED Flash, Portrait Mode |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Tecno Pova Neo 2 FAQ
How long does the battery of the Tecno Pova Neo 2 last?
The Tecno Pova Neo 2 battery has a capacity of 7000 mAh.
What is Tecno Pova Neo 2 refresh rate?
Tecno Pova Neo 2 has 90 Hz refresh rate.
What is the Android version of Tecno Pova Neo 2?
The Tecno Pova Neo 2 Android version is Android 12.
What is the display resolution of Tecno Pova Neo 2?
The Tecno Pova Neo 2 display resolution is 720x1640 (HD+) Pixel.
Does Tecno Pova Neo 2 have wireless charging?
No, Tecno Pova Neo 2 doesn't have wireless charging.
Is the Tecno Pova Neo 2 water and dust resistant?
No, Tecno Pova Neo 2 doesn't have water and dust resistant.
Does the Tecno Pova Neo 2 come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, Tecno Pova Neo 2 have 3.5mm headphone jack.
What is the Tecno Pova Neo 2 camera megapixels?
The Tecno Pova Neo 2 has 16 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.