
Infinix Zero X Pro
It is powered by the MediaTek Helio G95 with a 120 Hz AMOLED display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate
- End of update life No 5G
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Infinix |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Infinix Zero |
| Sub Serie | Infinix Zero |
| Announce Date | 2021, September |
| Release Year | 2021 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.67 Inch |
| Display Technology | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080x2400 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 395 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Area | 107.01 cm² |
| Screen Features | Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, DCI-P3 103%, In-Display Camera, 240 Hz Screen Touch Response, 400000:1 Contrast Ratio, 700 cd/m² (nit) Btightness (Max.) |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 86.17 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 164.06 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.69 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 7.8 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 193 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass (Plastic) | |
| Material (Frame) | Plastic (Metallic Looking) | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | No | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | USB On-the-go (OTG) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Mono |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 0 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | DTS Ses, Screen Mirroring, Dark Mode, RAM Upgrade (3GB), Smart PA (Power Amplifier), One-Handed Mode |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G95 |
| CPU | Dual-core 2.05 GHz ARM Cortex-A76 |
| CPU Frequency | 2.05 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Hexa-core 2.0 GHz ARM Cortex-A55 |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 12 nm |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| GPU Frequency | 900 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 11 |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | XOS |
| UI Version | XOS 7.6 |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 128 GB |
| Storage Technology | UFS 2.2 |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 512 GB |
| Other Storage Options | 128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 361.500 Points • Antutu V9 • Antutu V10 |
| GeekBench 5 Score | 510 Points Single Score1.625 Points Multi Score |
Battery
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 45 W |
| Fast Charge Technology | Fast Charge (45W) |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | 19 Hours |
| Audio Playing | 137 Hours |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | 35 Hours |
| Standby Time (4G) | 648 Hours |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | 10 Hours |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 108 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), HDR, AI Scene Detection, Panorama, Auto Focus, Internal QR Code Reader |
| Aperture Size | F1.79 |
| Sensor Size | 1/1.52 inches |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F2.25 |
| Features | Ultra Wide Angle, Auto Focus, Ultra Wide Angle (120°) |
Third Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F3.4 |
| Features | Periscope Zoom, Telephoto, Optical Image Stabilization (OIS), Auto Focus, Hybrid Zoom (60x), Optical Zoom (5x) |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | 4 LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Portrait Mode (Bokeh), Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 120fps, 720p @ 240fps, 720p @ 960fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.5 |
| Sensor Size | |
| Features | Front LED Flash, Portrait Mode, Portrait Mode Video Recording, AI Beautification, Electronic Image Stabilization (EIS), Electronic Image Stabilization (EIS) (FHD), Front Dual-LED Flash, 1080p @ 60fps Recording |
| Video Resolution | 2160p |
| Video FPS | 30 fps |
Infinix Zero X Pro FAQ
How long does the battery of the Infinix Zero X Pro last?
The Infinix Zero X Pro battery has a capacity of 4500 mAh.
Does Infinix Zero X Pro have NFC?
No, Infinix Zero X Pro doesn't have NFC
What is Infinix Zero X Pro refresh rate?
Infinix Zero X Pro has 120 Hz refresh rate.
What is the Android version of Infinix Zero X Pro?
The Infinix Zero X Pro Android version is Android 11.
What is the display resolution of Infinix Zero X Pro?
The Infinix Zero X Pro display resolution is 1080x2400 (FHD+) Pixel.
Does Infinix Zero X Pro have wireless charging?
No, Infinix Zero X Pro doesn't have wireless charging.
Is the Infinix Zero X Pro water and dust resistant?
No, Infinix Zero X Pro doesn't have water and dust resistant.
Does the Infinix Zero X Pro come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, Infinix Zero X Pro have 3.5mm headphone jack.
What is the Infinix Zero X Pro camera megapixels?
The Infinix Zero X Pro has 108 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.