
Motorola One Macro
It is powered by the MediaTek Helio P70 with a 60 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C Headphone jack Good night shots
- 1080p Video Recording IPS Display 60 Hz Display End of update life
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Motorola |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2019, October |
| Release Year | 2019 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.2 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720x1520 (HD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | HD+ |
| Pixel Density (PPI) | 271 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Screen Area | 95.05 cm² |
| Screen Features | Multi-Touch, Full Screen Display, Notch, Water-Drop Notch |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 79.97 % |
| Notification Light | Yes |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 157.6 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.41 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.99 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 186 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Polycarbonate | |
| Material (Frame) | Polycarbonate | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX2 | |
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | on Back | |
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | No | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, LTEPP, SUPL |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | 2.SIM Located in Memory Card Slot |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wi-Fi Features | Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 4.2 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Noise Cancelling Second Microphone, Moto Actions, Moto Display, Smart PA (Power Amplifier), Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio P70 |
| CPU | Quad-core 2.1 GHz ARM Cortex-A73 |
| CPU Frequency | 2.1 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Quad-core 2.0 GHz ARM Cortex-A53 |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 12 nm |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| GPU Frequency | 900 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 9.0 (Pie) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | Pure Android |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 512 GB |
| Other Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | 5V/2A Charging Support |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | |
| Fast Charge Technology | |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 13 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), HDR, Laser Auto Focus-LDAF, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Smile Detection, Macro Shot (2 cm), Burst Mode, Timer, 1.12μm Pixel |
| Aperture Size | F2.0 |
| Sensor Size |
Second Camera
| Resolution | 2 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Macro Shot, 1.75µm Pixel |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Bokeh (Background Blur), 1.75μm Pixel |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | LED |
| Video Resolution | 1080p (Full HD) |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 720p @ 30fps, 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 240fps, 1080p @ 120fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture Size | F2.2 |
| Sensor Size | |
| Features | Portrait Mode, HDR, Slow Motion Video Recording, Time-Lapse, Self-timer, Panorama Selfie, 1.12μm Pixel |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Motorola One Macro FAQ
How long does the battery of the Motorola One Macro last?
The Motorola One Macro battery has a capacity of 4000 mAh.
Does Motorola One Macro have NFC?
No, Motorola One Macro doesn't have NFC
What is Motorola One Macro refresh rate?
Motorola One Macro has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Motorola One Macro?
The Motorola One Macro Android version is Android 9.0 (Pie).
What is the display resolution of Motorola One Macro?
The Motorola One Macro display resolution is 720x1520 (HD+) Pixel.
Does Motorola One Macro have wireless charging?
No, Motorola One Macro doesn't have wireless charging.
Is the Motorola One Macro water and dust resistant?
Yes, Motorola One Macro is water and dust resistant.
Does the Motorola One Macro come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, Motorola One Macro have 3.5mm headphone jack.
What is the Motorola One Macro camera megapixels?
The Motorola One Macro has 13 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.