
OnePlus 9
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350) with a 120 Hz AMOLED display.

Key Specs
- USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate Good night shots
- End of update life No microSD support No OIS
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Oneplus |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | OnePlus 9 |
| Sub Serie | OnePlus 9 |
| Announce Date | 2021, March |
| Release Year | 2021 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.55 Inch |
| Display Technology | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080x2400 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 402 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Area | 103.18 cm² |
| Screen Features | HDR, HDR10+, Scratch Resistant Glass, HDR10, Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, Always-on Display, In-Display Camera, Fluid AMOLED, 1100 cd/m² (nit) Brightness (Max.) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 86.91 % |
| Notification Light | No |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 160 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 74.2 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.7 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 192 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass | |
| Material (Frame) | Plastic (Metallic Looking) | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Barometer, RGB Light, Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer, SensorCore | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 3.1 | |
| USB Features | USB On-the-go (OTG) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, A-GPS, BDS, Galileo, Galileo (E1 + E5a dual band), GLONASS, GPS (L1 + L5 dual band) |
| 4G Download Speed | 2000 Mbps |
| 4G Upload Speed | 200 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.20) |
| 4G Features | VoLTE (Voice over LTE) Support |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, Wi-Fi Hotspot, 2X MIMO |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5.2 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Corning Gorilla Glass 5 Cover, Dolby Atmos, Screen Mirroring, Noise Cancelling Second Microphone, Alert Slider, Dark Mode, Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350) |
| CPU | 1x 2.84 GHz ARM Cortex-X1 (Kryo 680) |
| CPU Frequency | 2.84 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 |
| Second Coprocessor | Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 5 nm |
| GPU | Adreno 660 |
| GPU Frequency | 840 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 11 |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | Oxygen OS |
| UI Version | OxygenOS 11 |
MEMORY
| RAM Capacity | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 8/12GB RAM Options |
| Storage | 128 GB |
| Storage Technology | UFS 3.1 |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 706.900 Points • Antutu V8775.800 Points • Antutu V9 • Antutu V10 |
| GeekBench 5 Score | 1.130 Points Single Score3.630 Points Multi Score |
Battery
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | Double Battery |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 65 W |
| Fast Charge Technology | Warp Charge 65 (65W) |
| Wireless Charge | Yes |
| Wireless Charge Features | Wireless Quick Charge (15W), Wireless Quick Charge |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | 29 Minutes |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | All Pixel Omni-Directional PDAF, Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Hybrid AF (PDAF+CDAF), HDR, AI Scene Detection, Shutter Speed Control, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Hasselblad Camera, Sony Exmor Sensor (IMX689), Timer, 1.12μm Pixel, 7 Element (7P) Lens |
| Aperture Size | F1.8 |
| Sensor Size | 1/1.43 inches |
Second Camera
| Resolution | 50 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Ultra Wide Angle, Macro Shot, Sony Exmor Sensor (IMX766), 1/1.56" Sensör Boyutu, 7 Element Lens, 14mm |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
| Aperture | F2.4 |
| Features | Monochrome Sensor, 3 Element Lens |
| Focal Length | 23 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 4320p (Ultra HD) 8K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), HDR, Focus Tracking, Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps, 4320p @ 30fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 480fps, 1080p @ 240fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.4 |
| Sensor Size | |
| Features | Portrait Mode, HDR, Screen Flash, Time-Lapse, Self-timer, Electronic Image Stabilization (EIS), Sony Exmor Sensor (IMX471), Face Detection, 1.0µm Pixel, 5-element Lens |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
OnePlus 9 FAQ
How long does the battery of the OnePlus 9 last?
The OnePlus 9 battery has a capacity of 4500 mAh.
Does OnePlus 9 have NFC?
Yes, OnePlus 9 have NFC
What is OnePlus 9 refresh rate?
OnePlus 9 has 120 Hz refresh rate.
What is the Android version of OnePlus 9?
The OnePlus 9 Android version is Android 11.
What is the display resolution of OnePlus 9?
The OnePlus 9 display resolution is 1080x2400 (FHD+) Pixel.
Does OnePlus 9 have wireless charging?
Yes, OnePlus 9 has wireless charging.
Is the OnePlus 9 water and dust resistant?
No, OnePlus 9 doesn't have water and dust resistant.
Does the OnePlus 9 come with a 3.5mm headphone jack?
No, OnePlus 9 doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the OnePlus 9 camera megapixels?
The OnePlus 9 has 48 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.