
Oppo Reno10 Pro+
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (SM8475) with a 120 Hz OLED display.

Key Specs
- USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate Good night shots
- No microSD support
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Oppo |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Oppo Reno Series |
| Sub Serie | Oppo Reno 10 |
| Announce Date | 2023, May |
| Release Year | 2023 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.74 Inch |
| Display Technology | OLED |
| Screen Resolution | 1240x2772 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 451 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Area | 108.84 cm² |
| Screen Features | HDR, HDR10+, HDR10, Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, Always-on Display, DCI-P3 100%, In-Display Camera, 5000000:1 Contrast Ratio, 10bit (8 bit+2 bit FRC) Colour Depth, 240 Hz Screen Touch Response, 1100 cd/m² (nit) Brightness (HBM), 1400 cd/m² (nit) Brightness (Max.) |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 1.07 Billion |
| Screen Body Ratio | 90.29 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 162.9 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 74 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.28 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 194 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | ||
| Material (Frame) | ||
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, BDS, BeiDou (B1I + B1C + B2a Tri-band), Galileo, Galileo (E1 + E5a dual band), GLONASS, GPS (L1 + L5 dual band), QZSS, QZSS (L1 + L5 dual band) |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, Wi-Fi Hotspot, MU-MIMO, 2X MIMO |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5.3 |
| IR Blaster | Yes |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Hi-Res Audio Certified, 3D Vapor Chamber CPU Cooling, Face Recognition |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (SM8475) |
| CPU | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-X2 (Kryo) |
| CPU Frequency | 3.2 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | 3x 2.8 GHz ARM Cortex-A710 |
| Second Coprocessor | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A510 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 4 nm |
| GPU | Adreno |
| GPU Frequency | 900 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 13 (T) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | ColorOS UI |
| UI Version | ColorOS 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 12/16GB RAM Options |
| Storage | 256 GB |
| Storage Technology | UFS 3.1 |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 256/512GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 4700 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | Double Battery |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 100 W |
| Fast Charge Technology | Fast Charge (100W) |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | 27 Minutes |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Color temperature sensor, HDR, AI Scene Detection, Panorama, Auto Focus, Internal QR Code Reader, Timer, 6-element Lens, 84 degree Wide Angle |
| Aperture Size | F1.8 |
| Sensor Size | 1/1.56 inches |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Ultra Wide Angle, Ultra Wide Angle (112°), 5-element (5P) Lens, 15.8mm |
Third Camera
| Resolution | 64 MP |
| Aperture | F2.5 |
| Features | Telephoto, Optical Image Stabilization (OIS), Auto Focus, Optical Zoom (3x), Telephoto Macro (15cm), 1/2 Sensor Size, 33° Angle |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | HDR, HDR (4K), Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 720p @ 30fps, 720p @ 60fps, 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 240fps, 720p @ 480fps, 1080p @ 240fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 32 MP |
| Aperture Size | F2.4 |
| Sensor Size | |
| Features | Auto Focus, Portrait Mode, Time-Lapse, Self-timer, Panorama Selfie, 5-element Lens, 90 degree Angle |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Oppo Reno10 Pro+ FAQ
How long does the battery of the Oppo Reno10 Pro+ last?
The Oppo Reno10 Pro+ battery has a capacity of 4700 mAh.
Does Oppo Reno10 Pro+ have NFC?
Yes, Oppo Reno10 Pro+ have NFC
What is Oppo Reno10 Pro+ refresh rate?
Oppo Reno10 Pro+ has 120 Hz refresh rate.
What is the Android version of Oppo Reno10 Pro+?
The Oppo Reno10 Pro+ Android version is Android 13 (T).
What is the display resolution of Oppo Reno10 Pro+?
The Oppo Reno10 Pro+ display resolution is 1240x2772 (FHD+) Pixel.
Does Oppo Reno10 Pro+ have wireless charging?
No, Oppo Reno10 Pro+ doesn't have wireless charging.
Is the Oppo Reno10 Pro+ water and dust resistant?
No, Oppo Reno10 Pro+ doesn't have water and dust resistant.
Does the Oppo Reno10 Pro+ come with a 3.5mm headphone jack?
No, Oppo Reno10 Pro+ doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the Oppo Reno10 Pro+ camera megapixels?
The Oppo Reno10 Pro+ has 50 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.