
realme GT Neo 2
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 870 (SM8250-AC) with a 120 Hz AMOLED display.

Key Specs
- USB Type-C Fast Charging High Refresh Rate Good night shots
- End of update life No microSD support No OIS
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Realme |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | realme GT |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2021, September |
| Release Year | 2021 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.62 Inch |
| Display Technology | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080x2400 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 398 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Area | 105.51 cm² |
| Screen Features | HDR, HDR10+, HDR10, DC Dimming, Multi-Touch, DCI-P3 Wide Color Gamut, Full Screen Display, Always-on Display, DCI-P3 100%, In-Display Camera, 5000000:1 Contrast Ratio, 106% NTSC, 600 Hz Screen Touch Response, 1300 cd/m² (nit) Brightness (Max.) |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 85.45 % |
| Notification Light | No |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 162.9 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.8 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 8.96 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 199.8 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Glass (Plastic) | |
| Material (Frame) | Plastic (Metallic Looking) | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | In Screen | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | Back Cover Case, Tempered Glass Protective Film, Eject Pin, USB Power Adapter (65W), USB Cable |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Dual-Frequency GPS, GPS, BDS, Galileo, GLONASS, NavIC, QZSS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features | VoLTE (Voice over LTE) Support |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5.2 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Dolby Atmos, Screen Mirroring, Knock-ON, Noise Cancelling Second Microphone, Hi-Res Audio Certified, Dark Mode, RAM Upgrade (7GB), 3D Vapor Chamber CPU Cooling |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 1.223 W/kg |
| Head SAR | 0.780 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 (SM8250-AC) |
| CPU | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-A77 (Kryo 585) |
| CPU Frequency | 3.2 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | 3x 2.4 GHz ARM Cortex-A77 (Kryo 585) |
| Second Coprocessor | Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 7 nm |
| GPU | Adreno 650 |
| GPU Frequency | 670 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 11 |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | realme UI |
| UI Version | realme UI 2.0 |
MEMORY
| RAM Capacity | 12 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 8/12GB RAM Options |
| Storage | 256 GB |
| Storage Technology | UFS 3.1 |
| SD Card Slot | No |
| SD Card Support | |
| Other Storage Options | 128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 726.000 Points • Antutu V9 • Antutu V10 |
| GeekBench 5 Score | 1.015 Points Single Score3.185 Points Multi Score |
Battery
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 65 W |
| Fast Charge Technology | Fast Charge (65W) |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | 24 Hours |
| Audio Playing | 88 Hours |
| Charging Time | 36 Minutes |
| Talk Time (4G) | 33 Hours |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | 8 Hours |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 64 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, HDR, AI Scene Detection, Panorama, RAW Recording, Auto Focus, Macro Shot (4 cm), Timer, 6-element Lens, 78.6° Angle |
| Aperture Size | F1.8 |
| Sensor Size |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
| Aperture | F2.3 |
| Features | Ultra Wide Angle, Ultra Wide Angle (119°), 5-element (5P) Lens, 15.7mm |
Third Camera
| Resolution | 2 MP |
| Aperture | F2.4 |
| Features | Macro Shot |
| Focal Length | 26 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 60 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Electronic Image Stabilization (EIS) (4K), Portrait Mode (Bokeh), Timelapse Video Recording, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 2160p @ 30fps, 2160p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.5 |
| Sensor Size | 1/3.09 Inch |
| Features | Portrait Mode, HDR, Time-Lapse, Electronic Image Stabilization (EIS), Panorama Selfie, 5-element Lens, 78 degree Angle |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
realme GT Neo 2 FAQ
How long does the battery of the realme GT Neo 2 last?
The realme GT Neo 2 battery has a capacity of 5000 mAh.
Does realme GT Neo 2 have NFC?
Yes, realme GT Neo 2 have NFC
What is realme GT Neo 2 refresh rate?
realme GT Neo 2 has 120 Hz refresh rate.
What is the Android version of realme GT Neo 2?
The realme GT Neo 2 Android version is Android 11.
What is the display resolution of realme GT Neo 2?
The realme GT Neo 2 display resolution is 1080x2400 (FHD+) Pixel.
Does realme GT Neo 2 have wireless charging?
No, realme GT Neo 2 doesn't have wireless charging.
Is the realme GT Neo 2 water and dust resistant?
No, realme GT Neo 2 doesn't have water and dust resistant.
Does the realme GT Neo 2 come with a 3.5mm headphone jack?
No, realme GT Neo 2 doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the realme GT Neo 2 camera megapixels?
The realme GT Neo 2 has 64 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.