
Sony Xperia X Performance
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 with a 60 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- MicroSD support Headphone jack Good night shots Slim design
- 1080p Video Recording IPS Display 60 Hz Display End of update life
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Sony |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Sony Xperia X Serie |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2016, February |
| Release Year | 2016 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 5.0 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080x1920 (FHD) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD |
| Pixel Density (PPI) | 441 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Area | 68.92 cm² |
| Screen Features | Scratch Resistant Glass, Multi-Touch, X-Reality Engine, GloveTouch, Triluminos Display, Anti-Fingerprint Protective Film, Dynamic Contrast Enhancer, Multi-Touch 10 Points |
| Screen Protection | |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 66.94 % |
| Notification Light | Yes |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 144.8 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 71.1 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 7.6 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 164.4 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Metal | |
| Material (Frame) | Polycarbonate | |
| Cover Features | Multi-Color Notifications | |
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX8, IPX5 | |
| Dust Resistant | Yes | |
| Dust Resistantce Level | IP6X | |
| Sensors | Step Counter, Significant Motion Detector, Barometer, Game Rotation Vector, Geomagnetic Rotation Vector, Step Detector, Gyroscope, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | On the Side | |
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | Digital Noise Cancelling (DNC) | |
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | Micro-USB | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | MHL, USB Host, USB On-the-go (OTG) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Stereo, Double Speakers |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, BDS, GLONASS |
| 4G Download Speed | 450 Mbps |
| 4G Upload Speed | 50 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.9) |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Single SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | MIMO, Dual-Band, MiraCast, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 4.2 |
| IR Blaster | |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Battery STAMINA Mode, Clear Bass, ClearAudio+, DSEE HX, Screen Mirroring, Google Cast, Noise Cancelling Second Microphone, MirrorLink, PlayMemories Online, PS4 Remote Play, S-Force Front Surround, Sony AR Effect, Sony 3D Surround Sound, Sony Entertainment Network, Hi-Fi Audio 192 kHz/24 bit, Hi-Fi Audio |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 0.94 W/kg |
| Head SAR | 0.52 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| CPU | Dual-core 2.2 GHz Kryo |
| CPU Frequency | 2.2 GHz |
| Cores | 4 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Dual-core 1.6 GHz Kryo |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| GPU | Adreno 530 |
| GPU Frequency | 736 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR4 |
| RAM Channels | Dual Channel |
| RAM Frequency Max | 1866 MHz |
| Other RAM Options | |
| Storage | 32 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 200 GB |
| Other Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 127.000 Points • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 2700 mAh |
| Battery Technology | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Features | |
| Charging Type | Micro-USB |
| Fast Charge | No |
| Fast Charge Power | |
| Fast Charge Technology | |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 23 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Predictive Hybrid Auto-Focus, 5x Clear Image Zoom, HDR, Focus Tracking, Panorama, Dedicated Shutter Button, Auto Focus, Face Detection, Red-Eye Reduction, Sony Exmor RS Sensor, Electronic Image Stabilization (EIS), Smile Detection, Sony G Lens, Timer |
| Aperture Size | F2.0 |
| Sensor Size | 1/2.3 inches |
| Focal Length | 24 mm |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | LED |
| Video Resolution | 1080p (Full HD) |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Focus Tracking, Intelligent Active Mode, Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps |
| Slow Motion FPS Options | 720p @ 120fps |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 13 MP |
| Aperture Size | F2.0 |
| Sensor Size | 1/3 Inch |
| Features | HDR, Self-timer, Electronic Image Stabilization (EIS), ISO 6400, Sony Exmor RS Lens, SteadyShot Intelligent Active Mode, 22mm |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Sony Xperia X Performance FAQ
How long does the battery of the Sony Xperia X Performance last?
The Sony Xperia X Performance battery has a capacity of 2700 mAh.
Does Sony Xperia X Performance have NFC?
Yes, Sony Xperia X Performance have NFC
What is Sony Xperia X Performance refresh rate?
Sony Xperia X Performance has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Sony Xperia X Performance?
The Sony Xperia X Performance Android version is Android 6.0.1 (Marshmallow).
What is the display resolution of Sony Xperia X Performance?
The Sony Xperia X Performance display resolution is 1080x1920 (FHD) Pixel.
Does Sony Xperia X Performance have wireless charging?
No, Sony Xperia X Performance doesn't have wireless charging.
Is the Sony Xperia X Performance water and dust resistant?
Yes, Sony Xperia X Performance is water and dust resistant.
Does the Sony Xperia X Performance come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, Sony Xperia X Performance have 3.5mm headphone jack.
What is the Sony Xperia X Performance camera megapixels?
The Sony Xperia X Performance has 23 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×

If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.