
Fairphone 4
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 750G (SM7225) with a 60 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C Good night shots Waterproof resistant
- IPS Display 60 Hz Display End of update life Low battery capacity
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Fairphone |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2021, September |
| Release Year | 2021 |
| Release Date | |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.3 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080x2340 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 409 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Screen Area | 96.53 cm² |
| Screen Features | Multi-Touch, Full Screen Display, Notch, Water-Drop Notch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 78.92 % |
| Notification Light |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 162 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.5 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 10.5 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 225 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | ||
| Material (Frame) | ||
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | Yes | |
| Water Resistantce Level | IPX4 | |
| Dust Resistant | Yes | |
| Dust Resistantce Level | IP5X | |
| Sensors | Gyroscope, Compass, Proximity, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | On the Side | |
| Earphone Jack | USB Type-C | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 3.1 | |
| USB Features | USB On-the-go (OTG), DisplayPort | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, BDS, Galileo, GLONASS |
| 4G Download Speed | 1200 Mbps |
| 4G Upload Speed | 150 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.18) |
| 4G Features | ViLTE (Video over LTE) Support |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Dual SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5.1 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | Military Standard Robustness (MIL-STD-810G), 2-Year Update Guarantee |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 750G (SM7225) |
| CPU | 2x 2.2 GHz ARM Cortex-A77 (Kryo 570) |
| CPU Frequency | 2.2 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Hexa-core 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 8 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| GPU Frequency | |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 12 |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB |
| RAM Type | |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | 6/8GB RAM Options |
| Storage | 128 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 2 TB |
| Other Storage Options | 128/256GB Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 3905 mAh |
| Battery Technology | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | 20 W |
| Fast Charge Technology | Quick Charge (20W) |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | Yes |
| Video Playing | |
| Audio Playing | |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | 13 Hours |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | |
| Standby Time (3G) | |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Auto Focus, Sony Exmor Sensor (IMX582) |
| Aperture Size | F1.6 |
| Sensor Size | 1/2 inches |
Second Camera
| Resolution | 48 MP |
| Aperture | F2.2 |
| Features | Ultra Wide Angle, Telephoto, Macro Shot, Ultra Wide Angle (120°), Sony Exmor Sensor (IMX582), 0.8μm (1.6μm) Pixel, 1/2 Sensor Size |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | Electronic Image Stabilization (EIS), Slow Motion Video |
| Video Recording Options | 1080p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 2160p @ 30fps |
| Slow Motion FPS Options |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | 69 Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 25 MP |
| Aperture Size | F2.2 |
| Sensor Size | 1/2.78 Inch |
| Features | Portrait Mode, HDR, Electronic Image Stabilization (EIS), Sony Exmor RS Sensor (IMX576) |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Fairphone 4 FAQ
How long does the battery of the Fairphone 4 last?
The Fairphone 4 battery has a capacity of 3905 mAh.
Does Fairphone 4 have NFC?
Yes, Fairphone 4 have NFC
What is Fairphone 4 refresh rate?
Fairphone 4 has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Fairphone 4?
The Fairphone 4 Android version is Android 12.
What is the display resolution of Fairphone 4?
The Fairphone 4 display resolution is 1080x2340 (FHD+) Pixel.
Does Fairphone 4 have wireless charging?
No, Fairphone 4 doesn't have wireless charging.
Is the Fairphone 4 water and dust resistant?
Yes, Fairphone 4 is water and dust resistant.
Does the Fairphone 4 come with a 3.5mm headphone jack?
No, Fairphone 4 doesn't have 3.5mm headphone jack.
What is the Fairphone 4 camera megapixels?
The Fairphone 4 has 48 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.