
Nokia 7 Plus
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 660 (SDM660) with a 60 Hz IPS LCD display.

Key Specs
- MicroSD support USB Type-C Headphone jack Good night shots
- IPS Display 60 Hz Display End of update life eMMC storage
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Nokia |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | |
| Sub Serie | |
| Announce Date | 2018, February |
| Release Year | 2018 |
| Release Date | 2018, June |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 6.0 Inch |
| Display Technology | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080x2160 (FHD+) Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | FHD+ |
| Pixel Density (PPI) | 403 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Screen Area | 92.9 cm² |
| Screen Features | Scratch Resistant Glass, Multi-Touch, Full Screen Display, 500 cd/m² (nit) Brightness, 1500:1 Contrast Ratio |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 77.55 % |
| Notification Light | No |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 158.38 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 75.64 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 9.55 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | 7.99 mm | |
| Weight | 185 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | Aluminium | |
| Material (Frame) | Aluminium | |
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Gyroscope, Hall, Compass, Proximity, Ambient Light, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | Yes | |
| Fingerprint Sensor | on Back | |
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | Yes | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | USB Type-C | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | USB On-the-go (OTG) | |
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features | Mono |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS, BDS, GLONASS |
| 4G Download Speed | 300 Mbps |
| 4G Upload Speed | 50 Mbps |
| 4G Technology | LTE (Cat.6) |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Nano-SIM (4FF) |
| Number of SIM Area | Single SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Features | Dual-Band, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 5 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | No |
| FM Radio Features | |
| Services and Apps | 2-Year Update Guarantee By AndroidOne, Noise Cancelling Third Microphone, OZO Audio, Smart PA (Power Amplifier) |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | 1.776 W/kg |
| Head SAR | 0.361 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 660 (SDM660) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Kryo 260 |
| CPU Frequency | 2.2 GHz |
| Cores | 8 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | Quad-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| GPU | Adreno 512 |
| GPU Frequency | 650 MHz |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 8.0 (Oreo) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4 |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | |
| Other RAM Options | |
| Storage | 64 GB |
| Storage Technology | eMMC 5.1 |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 256 GB |
| Other Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 141.800 Points • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Battery Technology | |
| Battery Features | |
| Charging Type | USB Type-C |
| Fast Charge | Yes |
| Fast Charge Power | |
| Fast Charge Technology | |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | No |
| Video Playing | 14.5 Hours |
| Audio Playing | 126 Hours |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | 19 Hours |
| Standby Time (3G) | 723 Hours |
| Standby Time (2G) | |
| Talk Time (2G) | 19 Hours |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 12 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Portrait Mode, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Phase Detect Auto-Focus - PDAF (Dual Pixel), Carl Zeiss Optic, HDR, Panorama, Auto Focus, Real-time Portrait Mode, 1.4µm Pixel |
| Aperture Size | F1.75 |
| Sensor Size |
Second Camera
| Resolution | 13 MP |
| Aperture | F2.6 |
| Features | Telephoto, Optical Zoom (2x), Carl Zeiss Optic, 1.0µm Pixel |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | Dual Tone Flash, Dual-LED |
| Video Resolution | 2160p (Ultra HD) 4K |
| Video FPS | 30 fps |
| Video Features | |
| Video Recording Options | |
| Slow Motion FPS Options |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 16 MP |
| Aperture Size | F2.0 |
| Sensor Size | |
| Features | Zeiss Lens, 1.0µm Pixel |
| Video Resolution | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Nokia 7 Plus FAQ
How long does the battery of the Nokia 7 Plus last?
The Nokia 7 Plus battery has a capacity of 3800 mAh.
Does Nokia 7 Plus have NFC?
Yes, Nokia 7 Plus have NFC
What is Nokia 7 Plus refresh rate?
Nokia 7 Plus has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Nokia 7 Plus?
The Nokia 7 Plus Android version is Android 8.0 (Oreo).
What is the display resolution of Nokia 7 Plus?
The Nokia 7 Plus display resolution is 1080x2160 (FHD+) Pixel.
Does Nokia 7 Plus have wireless charging?
No, Nokia 7 Plus doesn't have wireless charging.
Is the Nokia 7 Plus water and dust resistant?
No, Nokia 7 Plus doesn't have water and dust resistant.
Does the Nokia 7 Plus come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, Nokia 7 Plus have 3.5mm headphone jack.
What is the Nokia 7 Plus camera megapixels?
The Nokia 7 Plus has 12 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.