
Sony Xperia J
It is powered by the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A with a 60 Hz TFT LCD display.

Key Specs
- MicroSD support Headphone jack Good night shots
- 60 Hz Display End of update life No 5G Low battery capacity
Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Brand | Sony |
| Announced | |
| Aka | |
| Serie | Sony Xperia J |
| Sub Serie | |
| Announce Date | |
| Release Year | 2012 |
| Release Date | 2012, October |
| Out Price |
DISPLAY
| Screen Size | 4.0 Inch |
| Display Technology | TFT LCD |
| Screen Resolution | 480x854 Pixel |
| Screen Resolution Stanadrd | SD |
| Pixel Density (PPI) | 245 PPI |
| Screen Refresh Rate | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Area | 44.09 cm² |
| Screen Features | Scratch Resistant Glass, Multi-Touch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Touch Screen Technology | Capacitive Touchscreen |
| Color Depth | 16 Million |
| Screen Body Ratio | 57.96 % |
| Notification Light | Yes |
SECOND FRONT DISPLAY
| Second Front Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BACK DISPLAY
| Back Display | |
| Size | |
| Resolution | |
| Density | |
| Features |
BODY
| Colors | ||
| Height | 124.3 mm | |
| Height (Folded) | ||
| Width | 61.2 mm | |
| Width Folded Unfolded | ||
| Thickness | 9.2 mm | |
| Thickness (Folded) | ||
| Thickness (Thinnest Point) | ||
| Weight | 124 Grams | |
| Other Variants Weight | ||
| Material (Back Cover) | ||
| Material (Frame) | ||
| Cover Features | ||
| Certification | ||
| Water Resistant | No | |
| Water Resistantce Level | ||
| Dust Resistant | No | |
| Dust Resistantce Level | ||
| Sensors | Compass, Proximity, Accelerometer | |
| Fingerprint Sensor | No | |
| Fingerprint Sensor | ||
| Earphone Jack | 3.5 mm | |
| Audio Output Features | ||
| NFC | No | |
| NFC Features | ||
| NFC Info | ||
| Infrared | ||
| USB Type | Micro-USB | |
| USB Version | 2 | |
| USB Features | ||
| Cooling System | ||
| HDMI | ||
| Speaker Features |
OTHER
| Box Content | |
| Physical Keyboard | |
| Accesories Supported |
Network
Frequencies
| Technology | |
| 2G Bands | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz |
| 3G Bands | |
| 4G Bands | |
| 5G Bands | |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | GPS, A-GPS |
| 4G Download Speed | |
| 4G Upload Speed | |
| 4G Technology | |
| 4G Features |
Others
| SIM Card Type | Mini-SIM (2FF) |
| Number of SIM Area | Single SIM |
| Dual SIM Feature | |
| Wi-Fi Bands | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wi-Fi Features | DLNA, Wi-Fi Hotspot |
| Video Calling App | Yes |
| Bluetooth | 2.1 |
| IR Blaster | No |
| VoLTE | |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Features | RDS |
| Services and Apps | Exchange ActiveSync, Noise Cancelling Second Microphone, Music Unlimited, PlayMemories Online, Sony Entertainment Network, WALKMAN, XLoud Audio, Xperia Timescape |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR) | |
| Head SAR | 0.73 W/kg |
| Body SAR (5G) | |
| Head SAR (5G) | |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| CPU | Single-core 1.0 GHz ARM Cortex-A5 |
| CPU Frequency | 1.0 GHz |
| Cores | 1 cores |
| Process Technology | |
| First Coprocessor | |
| Second Coprocessor | |
| CPU Architecture | 32-bit |
| Lithography | 45 nm |
| GPU | Adreno 200 |
| GPU Frequency | |
| Other Chipset Variants | |
| Android Version | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Play Store | |
| User Interface (UI) | Timescape UI |
| UI Version |
MEMORY
| RAM Capacity | 512 MB |
| RAM Type | LPDDR1 |
| RAM Channels | |
| RAM Frequency Max | 200 MHz |
| Other RAM Options | |
| Storage | 4 GB |
| Storage Technology | |
| SD Card Slot | Yes |
| SD Card Support | 32 GB |
| Other Storage Options |
PERFORMANCE SCORES
Antutu Score | 4.400 Points • Antutu V4 • Antutu V5 • Antutu V6 • Antutu V7 • Antutu V8 • Antutu V9 • Antutu V10 |
Battery
| Battery Capacity | 1750 mAh |
| Battery Technology | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Features | |
| Charging Type | Micro-USB |
| Fast Charge | No |
| Fast Charge Power | |
| Fast Charge Technology | |
| Wireless Charge | No |
| Wireless Charge Features | |
| Removable Battery | Yes |
| Video Playing | 8 Hours |
| Audio Playing | 39 Hours |
| Charging Time | |
| Talk Time (4G) | |
| Standby Time (4G) | |
| Talk Time (3G) | 7 Hours |
| Standby Time (3G) | 618 Hours |
| Standby Time (2G) | 607 Hours |
| Talk Time (2G) | 7 Hours |
| Network Usage (4G) | |
| Network Usage (3G) | |
| Gaming | |
| Mixed |
Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 5 MP |
| Pixel Size | |
| Camera Features | Auto Focus, Electronic Image Stabilization (EIS), Timer |
| Aperture Size | |
| Sensor Size |
| Focal Length | |
| Maximum Aperture Size | |
| Optical Zoom | |
| OIS | |
| OIS Features | |
| Flash | LED |
| Video Resolution | 480p |
| Video FPS | |
| Video Features | |
| Video Recording Options | |
| Slow Motion FPS Options |
DxOMark Score
| Mobile Score (Rear) | Mobile |
SELFIE CAMERA
First Front Camera
| Resolution | 0.3 MP |
| Aperture Size | |
| Sensor Size | |
| Features |
| Video Resolution | 480p |
| Video FPS |
Sony Xperia J FAQ
How long does the battery of the Sony Xperia J last?
The Sony Xperia J battery has a capacity of 1750 mAh.
Does Sony Xperia J have NFC?
No, Sony Xperia J doesn't have NFC
What is Sony Xperia J refresh rate?
Sony Xperia J has 60 Hz refresh rate.
What is the Android version of Sony Xperia J?
The Sony Xperia J Android version is Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich).
What is the display resolution of Sony Xperia J?
The Sony Xperia J display resolution is 480x854 Pixel.
Does Sony Xperia J have wireless charging?
No, Sony Xperia J doesn't have wireless charging.
Is the Sony Xperia J water and dust resistant?
No, Sony Xperia J doesn't have water and dust resistant.
Does the Sony Xperia J come with a 3.5mm headphone jack?
Yes, Sony Xperia J have 3.5mm headphone jack.
What is the Sony Xperia J camera megapixels?
The Sony Xperia J has 5 MP camera.
User Reviews and Opinions
Video Reviews



Review on Youtube ×


If you are using this phone or have experience with this phone, select this option.
Select this option if you have not used this phone and just want to write a comment.
There are 0 comments on this product.